Tek Tip Güvenlik Ayakkabısı Nedir?

Tek tip güvenlik ayakkabısı iş ortamında kullanılan ayakkabılardır. Günlük hayatta kullandığınız ayakkabılar gibi değildir. Birçok işte tehlikeye maruz kalan ayaklarımız için önemli olan bir üründür. Tek tip güvenlik ayakkabısı seçimi oldukça önemlidir. Çalışırken gün içinde ayak rahatınız oldukça önemlidir bunun için ayağınıza uygun ayakkabı seçimi oldukça önemlidir.
Çalıştığınız ortama uygun ayakkabı seçimi önemlidir. Çünkü gün içinde sizi karşılaşacağınız olumsuzluklara karşı korur. Günümüz de tek tip güvenlik ayakkabısı kullanımı oldukça artmıştır ve önemli hale gelmiştir. Bazı işletmeler de hem zemin hem de yükler nedeniyle gözle görülmeyen birçok tehlikeli vardır. Ayrıca metal sanayi, sıcak işlem elektrik vb iş sektörlerin de güvenlik ayakkabısı giymek oldukça önemlidir.

Tek Tip güvenlik ayakkabısı Ne kadar Önemli?

Bu ayakkabılar hayatımız da ki günlük ayakkabılar ne kadar önemliyse çalıştığımız Ortam da kullanacağımız tek tip güvenlik ayakkabısı da oldukça önemlidir. Her türlü sakatlığa karşı ayaklarınızı korur.

Tek Tip Güvenlik Ayakkabısı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Tek tip güvenlik ayakkabısı seçimi oldukça önemlidir. Ayaklarınız tüm gün bu ayakkabıların içindeduracağından çalışanın ayak yapısına uygun olup olmadığı, kullanılacak işe uygunluğu, ne kadar sıklıkla değiştirilmesi gerektiği, kalite olup olmadığı, standartlara uygunluğu gibi konular da işveren ve çalışan oldukça sıkıntı yaşar. İlk olarak yapılması gereken yapılacak işe uygun ayakkabı seçimidir. Tek tip güvenlik ayakkabısı rahat ve çalışanı rahatsız etmeyecek şekilde üretilmelidir. Sebebi ise bu tek tip güvenlik ayakkabısı uzun çalışma saatlerin de kullanacağı ve çok fazla ayak da duracağı içindir. Çalışanın ayaklarını terletmeyecek şekilde üretilmelidir. Eğer kullandığı ayakkabı çalışanın ayaklarını terletirse oldukça rahatsız edecek ve iş performansının düşmesini sağlayacaktır.
Tek tip güvenlik ayakkabısı kaliteli malzemelerden üretilmiş olmalıdır. Ne kadar kaliteli olursa kullanması da uzun ömürlü olacaktır. Uzun ömürlü olmayan deforme olmuş ayakkabılar çalışanı rahatsız edecek ve zorlu çalışma ortamların da ayakların zarar görmesine sebep olacaktır. İşverenler ve bu işle ilgilenenler tek tip güvenlik ayakkabısı kullanım alanları konusun da oldukça bilinçlidir. Yüksek de çalışma veya ağır cisim düşmesi gibi durumlar da çelik burun kullanmasını bilirler. Ayakkabı seçenekleri artık belirginleşti. Her türlü çalışma ortamına göre üretilir.

Tek Tip Güvenlik Ayakkabısı Temizliği ve Bakımı

İş yerlerin de çalışanın çalışma performansını ve güvenliğini sağlamak ilk kriterlerden biridir. Buda çalışanlara verilen kıyafetlerden geçer. Verilen kıyafetlerin iş ortamına uygun olması gerekmektedir eşyaların arasın da tek tip güvenlik ayakkabısı da bulunur. Bu seçim yapılan işe göre değişiklik gösterebilir. İşçilerin kullanmış olduğu tek tip güvenlik ayakkabısı temizliği hem kullanmış olduğu ayakkabının ömrünü uzatır hem de işçinin sağlıklı bir şekilde işine devam etmesini sağlayacaktır. Bu yüzden ayakkabı temizliği oldukça önemlidir.
Temizleme esnasın da firmanın önermiş olduğu şekilde temizlemek oldukça önemlidir. Eğer yanlış bir şey yaparsak ayakkabıya zarar vermiş oluruz. Kullandığınız ayakkabıların belirli aralıklarla havalandırılmasına özen gösterilmelidir. Başkasının kullandığı ayakkabıları kullanmamaya özen gösterilmelidir.
Ayak numaranıza uygun ayakkabılar tercih edilmelidir. Büyük veya küçük ayakkabı tercih edildiğin de çalışanı rahatsız eder ve ayakların da ciddi şekil de hasar bırakır. Ve çalışanın daçalışma performansını düşürür. Ayakkabılar ıslandığın onlara direk sıcak işlem uygulamamalıyız. Ayakkabıları serin bir oda da kurumasını sağlamalısınız.
Ayakkabılarınızı kullanmaya başladığınız andan itibaren temiz tutmaya özen göstermelisiniz.  Ayağınız da uzun süre duran ve ayakkabı için de terleyen ayaklarınız da mantar oluşmaması için ayak temizliğine de özen göstermelisiniz. Üzerine bulaşan her türlü maddeyi temizlemek için nemli bir bezden yardım alabilir ve temizleyebilirsiniz. Ayakkabılarınızı temizlerken sert ve yabancı cisimler kullanmayın eğer kullanırsanız bu ayakkabılarınıza zarar verir deforme olmasına sebep olur belli aralıklarla ayakkabılarınızı cilalama ve boyama işlemini ihmal etmeyin.
Ayakkabılarınızı özenli bir şekil de saklayın. Ayakkabılarınızın üzerine hiç bir şekilde ağır ve yabancı cisim koyup çizilmesine izin vermeyiniz. Özen gösteriniz ayakkabılarınıza. Ayakkabınıza ne kadar özenli davranırsanız o kadar uzun ömürlü olur. Ayakkabı içerisine pamuklu çorap giyerek terlemesine de engel olmuş olursunuz. Ayakkabı ve ayak temizliğine özen göstermek sağlığınız için çok önemlidir. Böylece hem kullanışlı hem de sağlıklı bir şekilde hayatınıza devam edersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cevapla
Whatsapp Sipariş Hattı
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?