İş Güvenliği Ayakkabıları Seçimin de Nelere Dikkat Edilmelidir?

İş güvenliği ayakkabıları iş hayatınız da ki yeri oldukça önemlidir. Çalışanların iş güvenliği ayakkabısı tercih etmesi oldukça hayati önem taşır. Çalıştığınız yerde ki her türlü olumsuzluğa karşı korur. Ayağınıza düşecek ağır cisim, dar alanlar da sıkışma durumu, elektrik enerjisi ile teması halinde toprak direncini azaltarak her türlü olumsuzlara karşı korur. İş yerlerin de kullanılan iş güvenliği ayakkabıları çalışanların ayak güvenliğini koruyan bir donanımdır.

İş Güvenliği Ayakkabı Seçimi

İş güvenliği ayakkabıları seçiminde çalışanlar da, iş yerleri de büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Bu sıkıntılar çalışanın ayak yapısına uymaması, işe uygunluğu, hangi sıklıkta değiştirilmesi, kaliteli olup olmadığı vb. Bu sıkıntıları yaşamamak için ilk olarak yapılması gereken yapılacak olan işe uygun ayakkabı seçimidir. En doğru ayakkabıları seçmek için şu soruları sormak gerekir? Burnu darbeye dayanıklı mı? Ortam da kayma riski var mı? Elektrik akımı, zemin sıcaklığı kimyasal riski var mı? Hava koşulları nedir? En doğru ayakkabıyı seçmek de sizlere yardımcı olacaktır.

İş Güvenliği Ayakkabısının Önemi

Günlük hayatta ayakkabıları her zaman kullanırız. Bu kullandığımız ayakkabıların kullanım amaçlarını biliriz. Bu kullandığımız ayakkabılar günlük yaşam için tasarlamak da olup bizi her ne kadar dış etkenlerden korusa da iş güvenliği için yetersiz kalır. Bunun için çalışma ortamımıza uygun bir iş güvenliği ayakkabısı almalıyız.

İş güvenliği ayakkabısı kullanım alanları

İş güvenliği ayakkabıları çalışma ortamların da giyilmesi zorunlu olan ekipmanlardır. İş güvenliği ayakkabıları çalışma ortamlarında ayağımıza gelebilecek her türlü olumsuzluğa karşı olarak tasarlanmış ayakkabılardır. Bu ayakkabıların en çok kullanıldığı alan inşaat sektörüdür. İnşaat sektörün de çalışan işçilerin pek çok zorlukla karşılaştığını bilmekteyiz. Ayakların da bu konu da ne kadar yıprandığını tahmin etmekteyiz. İş güvenliği ayakkabısını tercih eden çalışanlar bu rahatsızlıktan kesinlikle etkilenmeyecektir.
İnşaat sektörü için tasarlanmış ayakkabılarının burun tarafında küçük bir çelik parçası vardır. Bu çelik parçasının ayakkabıya konulmasının amacı yukarıdan düşecek her türlü cisme, materyale karşı çalışanın ayağını korumaktır. Sadece materyale karşı değil her türlü yükseklik den atlarken veya sert bir zemine çarpması sonucun da ayağı korur ve zarar almamasına yardımcı olur. İş güvenliği ayakkabıları pek çok alanda kullanılır. Bu ayakkabılar çalışma ortamına göre tasarlanır ve üretilir. Mesela bir elektrik çalışanın ayakkabısı onun çalışma ortamına göre üretilir. Tabanının elektriğe karşı alışımlı olması gerekir. Her an elektrik ile uğraşan çalışanın olası Bi sızma durumun da etkilenmemesi sağlanmaktadır. Pek çok alan da kullanılması zorunlu olan bu ayakkabıları firmalar kafasına göre satamaz.
Bu iş güvenliği ayakkabıları belli markaları vardır. Ve bu ayakkabıları satan firmanın orijinal ürünler kullanması gerekir. Ayrıca bu iş güvenliği ayakkabıları satmaya başlamadan önce belli testlere tabi tutulmalıdır. Testleri başarı ile geçen ayakkabılar satışa sunulmalıdır.

İş güvenliği ayakkabılarını nasıl korumalıyız, temizliği ve bakımı

Tüm gün kullanılan bu ayakkabılar terleme, kokma vb nedenlerden dolayı çalışanlar tarafından tercih edilmek istenmektedir. Bu yüzden iş Ayakkabılarının temizliği, bakımı ve kullanımı çok önemlidir. İş bitimin de ayakkabılar havalandırılmalıdır. Her model ayak tipinize uygun olmaya bilir. Ayak tipinize uygun iş ayakkabısı seçin ayağınızı sıkan terleten ayakkabılar ayağınız da mantara sebep olabilir bunun için ayakkabı seçimi önemlidir. Ayağınıza uygun ölçülerde ve ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir. Başkasının kullandığı ayakkabılar kullanılmamalıdır. Pamuk çorap tercih edilmeli ve ayak temizliğine özen gösterilmelidir. Ayakkabılarınızı giymeye başladığınız andan itibaren temiz kullanmaya özen göstermelisiniz.
Üzerine bulaşan her türlü maddeyi nemli bir bez ile silerek temizleyebilirsiniz. Temizleme anında sivri kesici aletler kullanmaktan kaçınmalısınız. Aralıklarla boyama ve cilalama işlemi yapılmalıdır. Ayakkabılarınızı yüksek ısıdan uzak tutunuz. Islanması halinde serin bir odada kurumaya bırakın. İş güvenlik ayakkabılarını kendisine ait kutular da saklamaya özen gösterin. İş Ayakkabılarınızın üzerine herhangi bi r nesne koymayın. Ayakkabılarınıza ne kadar özenli davranırsanız o kadar uzun ömürlü olur. İş Ayakkabılarınızı zedelemekten kaçının topuk kısmına basmayın. İş Ayakkabılarınızı çalışma ortamından hariç kullanmayın. Aksi taktir de her türlü riskle karşılaşabilirsiniz. Ayakkabıların ezilip özelliklerini kaybetmemeleri için üzerine ağır nesneler koymayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cevapla
Whatsapp Sipariş Hattı
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?