İş Güvenliği Ayakkabıları

Ayakkabı her insanın temel ihtiyaçlarından biridir. Günlük hayatta sürekli ayakkabıya ihtiyaç duyulur. Öncekiler bu ayakkabıların ne işe yaradığını bilmek gerekir. Her ayakkabının kendine göre bir özelliği vardır. Ayakkabı kullanımının amacı, ayakları diş faktörlerden korumak ve rahatlık sağlamasıdır. Günlük ayakkabılar iş güvenliği sağlamaz. Bunun için iş güvenliği ayakkabıları tercih etmek gerekir. Bu ayakkabıların kullanım alanları oldukça geniştir.

İş Güvenliği Ayakkabıları Nerelerde Kullanılır?

İş güvenliği ayakkabıları, birçok yerde satışa sunulmuştur. Bu ayakkabıların özelliği, çalışılan yerlerde giyilmesinin zorunlu olmasıdır. Çalışılan her yerde ayakların herhangi bir olumsuz duruma karşı, korunması sağlar. Buna uygun olarak üretilmiştir. Kesinlikle güvenilirdir. Herhangi bir darbe, kesici alet, parça düşmesi ya da ayağın bir yere sıkışması gibi durumlarda, zarar görmesini engeller. İş güvenliği ayakkabıları, en fazla inşaat alanında kullanılır. Bu sektörde çalışan işçiler, ağır şartlar ve tehlike altında bir çalışma yapar.
Özellikle ayakların yıpranması kaçınılmazdır. İş güvenliği ayakkabıları kullanılması, ayakların zarar görmesini engeller. Ayağın üzerinde bir şey düşerse, yaralanmaya karşı korur. İnşaat alanında kullanılan ayakkabıların in kısmında çelik bulunur. Bunun amacı, ayağı sert bir darbeden korumaktır. İlla bir şey düşmesi değil, ayağı bir yere çarpmak gibi durumlarda da ayakkabı son derece koruyucudur. Mutlaka çalışırken bu ayakkabılar tercih edilmeli, her zaman önlem alınmalıdır.

İş Güvenliği Ayakkabılarının Özellikleri Nelerdir?

Ağır işlerde çalışırken ayakların korunması çok önemlidir. En çok zarar gören ya da yaralanma riski olan yerler, ayaklardır. İş güvenliği ayakkabıları ayak sağlığının korunması için vardır. Koruyuculuğu düşük olan ayakkabılar, ayağın sakat kalmasına dahi yol açabilir. İş güvenliği için kullanılan ayakkabılar, bu riski en aza indirir. En küçük yaralanma riskini dahi önler. Üretim yapılırken, her şey detaylı olarak düşünülür ve buna göre bir üretim yapılır. Çelik kompozit kullanılan ayakkabılar üretilirken, kişiyi rahatsız etmeyecek şekilde ince ve hafif bir şekilde kullanılır.

İş Güvenliği Ayakkabısı Standartları Nelerdir?

İş güvenliği ayakkabıları, belirli bir standarta göre üretilir. Bu ayakkabıların standartı, işçilerin güvenliği açısından son derece önemlidir. Ayakkabılar kesinlikle kaliteli olmalı, tam olarak güven sağlamalıdır. Bir işçi ayakkabısında istenen standartlar şu şekilde sıralanabilir;
İş güvenliği ayakkabıları, çalışmayı etkilemeyecek şekilde rahat olmalıdır. Ağır olmamalı, yok gibi hissedilmelidir.
Ayakkabı üretilirken, bir takım testlerden geçmiş olmalıdır. Ara taban ve burun ucunda, çelik kompozit olmalı, kullanılan her malzeme, çok kaliteli olmalıdır.
Elektrik direnci olmalı ve İletken özellikte olmalıdır.
Soğuğa ve aşırı sıcağa karşı koruma sağlamalıdır.
Isı da formunu kaybetmeyecek özellikte olmalıdır.
Sudan etkilenmemesine dikkat edilmelidir.
Topuk kısmı emici özellikte olmalıdır.
Elektrostatik özelliği bulunmalıdır.

İş Güvenliği Ayakkabısının Önemi Nedir?

Ülkemizde ve dünyada iş kazalarına çok rastlanır. Bu kazalarda en çok darbeyi, ayakların aldığı tespit edilmiştir. Yani üzerine bir şey düşme riski çoktur. Ayrıca zemine basan bir organ olması da tehlikeyi arttıran faktörlerdir. Bu yüzden çalışırken, en çok ayakları korumak gerekir. İnşaat, maden sektörü gibi alanlarda mutlaka güvenilir ayakkabılar kullanılması gerekir. Günümüzde çok önemli bir konuma gelen bu ayakkabılar, tehlikeyi uzaklaştırmada oldukça önemli bir yere sahiptir.
Bunun dışında elektrik işi yapan yerler de ya da metal sanayiler de iş güvenliği ayakkabıları kullanmak, hayat kurtarıcı önem taşır. Ayakkabılarının üzerinde etiket ve bu etikette de ayakkabının standartları yazar. Satın alırken, özellikleri öğrenip satın almak daha doğru olacaktır. Her sektörün iş güvenliği ayakkabısı özellikleri, birbirinden farklıdır. İş ayakkabısı doğru kullanılmalıdır. Özen gösterilmediği zaman, yıpranır ve özelliğini kaybeder. Bu yüzden her kullanım sonrası, temizlenip, kurulanması gerekir. Ayrıca çelik kompozit kısmı mümkün olduğunca korunmalıdır. Ayakkabının üzerine basarak kullanılması, orijinalliğini bozar. Bu konuya da dikkat etmek gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cevapla
Whatsapp Sipariş Hattı
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?