Personel ve Güvenlik Ayakkabısı

DS 975

Personel ve Güvenlik Ayakkabısı

Personel ve güvenlik ayakkabısı : Birçok sektör, çalışanlarına güvenlik açısından kıyafet ve ayakkabı gibi ekipmanlar verir. Bunlar işçinin güvenliği ve zarar görmemesi içindir. Personel ve güvenlik ayakkabısı da bunlardan biridir. Çalışanın konforlu olması ve ayaklarının rahat etmesi, daha yüksek performansa sahip olmasını sağlar. Ayakkabılar ayakta uzun süre kalır ve son derece kaliteli olması gerekir.

Günlük kullandığımız ayakkabıların, koruyucu bir özelliği bulunmaz. Bu yüzden özel üretim ayakkabılar tercih edilir.  Ayakkabıların, her mevsim şartlarına karşı, dayanıklı olması gerekir. Dışarıda çalışan kişilerin, ayaklarının soğuktan korunması çok önemlidir.  Bu yüzden işverenler, mutlaka çalışanlarına personel ve güvenlik ayakkabısı temin etmelidir. Ürünlerin kullanışlı olması ve kalitesi de son derece önemlidir.

Personel ve güvenlik ayakkabısı seçimi yapılırken, bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Özellikle ayakkabının tabanı çok önemlidir. Kaliteli üretilen bir iş ayakkabısı, çelik burun ve çelik tabana sahiptir. Ayrıca elektrik ve su geçirmez. Kaynaması çok önemlidir. Doğru ürün seçmek hem daha güvenli hem de daha kullanışlı olacaktır.

Bazı iş sektörleri, tehlikelidir. Kayıp düşme riski ya da ayağa yüksekten bir şey düşme riski olabilir. Elektrik işi ile uğraşan kişilerin, elektrik akımına karşı güvenilir olan personel ve güvenlik ayakkabısı seçmesi gerekir.  Yazın yaza uygun, kışın da kışa uygun ayakkabı giyilmesi önemlidir. Çünkü yazlık ayakkabı, ayakları üşütür, kışlık ayakkabı ise terleme yapabilir. Bu yüzden dikkatli olunması gerekir. Havalandırma özelliği olan ayakkabıların kullanılması, yaz mevsimi için daha ideal olacaktır. Ayakkabının ayağa tam olması önemlidir. Sıkan ayakkabılar, ayakta ağrı yapabilir. Ya da büyük ayakkabılar, yürüme sıkıntısı yaşayabilir.

Güvenlik Spor Ayakkabısı
Personel ve Güvenlik Ayakkabısı

Personel ve Güvenlik Ayakkabısı nın Bakımı Ve Korunması Nasıl Olur?

Personel ve güvenlik ayakkabısı seçilirken, bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. İlk olarak rahat hareket edebilmek için, ayakkabının esnek ve rahat olması gerekir. Günlük hayatta ayakkabı seçimi nasıl önemliyse, iş için seçilen ayakkabılar da o kadar önemlidir. Ayakkabı ayakta uzun süre kalacağından gün içinde sorun yaşanması, can sıkıcı olabilir. Bu da çalışma performansını etkiler.

Bu ayakkabıların üretim amacı, ayak ve ayak parmaklarının, herhangi bir tehlikeye karşı, korumasını sağlamaktır. Ayakkabılar kullanılırken her zaman bakımlı ve temiz olmalıdır. Kimyasal ürünlerden uzak durulmalıdır.  Eğer zararlı bir madde ayakkabıya bulaşırsa,  hemen temizlenmesi gerekir. Temizlik nemli bezle yapılmalıdır. Ayakkabı sıklıkla havalandırılmalı, eğer ıslanırsa kurumadan giyilmemelidir.

Ayakkabı özen isteyen bir üründür. Sert maddelerle çizmek ya da üzerine ağır şeyler düşürmek, ayakkabının formunu bozar ve bir özelliği kalmaz. Aşırı sıcak ortamlarda da bırakılması, doğru değildir. Ayakkabıyı aldığınız orijinal kutu da saklamak, en doğru yöntemdir. Yine iş yerine de bu kutularda götürülmelidir.

Bazen ayakkabılar üst üste dizilir, iş ayakkabıları için bu durum uygulanmamalıdır. Ayakkabıya zarar verecek her türlü davranıştan uzak durulmalıdır.  Ayakkabının ömrü, kullanıcıya bağlıdır. Ayakkabıların arka tarafına basma alışkanlığı çabuk yırtılmasına neden olur.  Personel ve güvenlik ayakkabısı kullanılırken, bu şekilde bir davranış kesinlikle doğru değildir. Kullanım talimatı ayakkabıların etiketinde yazar. Bu talimata uyulması gerekir. Yoksa ayakkabı koruyuculuğunu kaybeder ve iş alanında olumsuz bir durumla karşılaşılabilir.

Personel ve İş Güvenliği Ayakkabısı Neden Önemlidir?

Çalışma alanlarında, personelin başına istenmeyen olaylar gelebilir. Yani inşaatta ayağı kesici bir alet yaralayabilir. Ya da çivi batıp delebilir. Ayağın kayması sonucu, işçi yüksek bir yerden düşebilir ya da elektrik çarpabilir. Bunların hepsi çok tehlikeli durumlardır. Ayrıca su ile ilgili bir iş yapan kişinin ayakkabısının, sağlam olması gerekir.  Çelik taban ve burun özelliği olan bu ayakkabılar, son derece güvenilirdir. Ayakları, koruma altına alır.

Kullanışlı ve kaliteli bir ayakkabı seçilmesi, son derece önemlidir.  Personel güvenlik ayakkabıları, her sektör için farklı bir şekilde üretilir. Ayakkabının kalitesiz olması, birçok probleme neden olabilir. Mümkün olduğunca iş yerinde iş ayakkabısı kullanılmalı, günlük ayakkabı kullanmaktan kaçınılmalıdır.  Yoksa iş kazaları yaşanabilir.

Çoğu işçinin düşerek yaralandığı pek çok kez görülmüştür. İş ayakkabıları kaymazlık özelliğine sahiptir. Bu yüzden model seçimi yapılırken, çok dikkatli olmak gerekir. Yanlış ayakkabı seçilmemelidir.  Ayak sağlığı işçiler için çok önemlidir. Ayakları korumak için ve güvenlik sağlamak için, düzenli olarak bu ayakkabıları kullanmak gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cevapla
Whatsapp Sipariş Hattı
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?